Skip to main content

Fagfornyelsen i yrkesfag – et fagopplæringssystem i spenning

NIFU-seminar

Openly available
21. May 2026
NIFU, OsloMet og Fafo inviterer til frokostseminar om sluttrapporten fra evalueringen av fagfornyelsen i yrkesfag.

  • Place: NIFU, Økernveien 9, Tøyen
  • Event organizer: NIFU
  • Event time: 21. May 2026, 8:45

Seminaret tar utgangspunkt i sentrale og vedvarende dilemmaer i fag- og yrkesopplæringen som har blitt tydeliggjort etter innføringen av LK20 (Kunnskapsløftet 2020).

Det gjelder spenningen mellom kvalitet og inkludering, og balansen mellom generiske kompetanser og yrkesspesifikk dybde. Evalueringen viser hvordan disse spenningene håndteres ulikt på tvers av fag og lokale kontekster, og hvilke konsekvenser dette har for elevenes læring, faglig progresjon og arbeidslivsrelevans.

Hedvig Skonhoft Johannesen og Jorunn Dahlback (OsloMet), Torgeir Nyen (Fafo) og Asgeir Skålholt (NIFU) presenterer hovedfunn og inviterer til diskusjon.

Fafo researchers